Niepłodność małżeńska

Niepłodność małżeńska

Poradnik Warto przeczytać

Oboje starcie się o malucha. Jesteście zdrowi i płodni a pomimo to nie wychodzi Wam. Cóż w takiej sytuacji zrobić? Ile czasu czekać? Kiedy warto iść do lekarza? O tym wszystkim w tym artykule.

Niepłodność małżeńska

W sytuacji, w której staracie się o dziecko, ale od dłuższego czasu nie udaje się Wam doprowadzić do zapłodnienia zaczynacie się zastanawiać, co jest nie tak. Pierwszą myślą, która przychodzi do głowy to to, że któreś z Was jest niepłodne lub bezpłodne. Robicie odpowiednie badania, ale z nich wynika, że wszystko jest w porządku. Niestety jest to problem coraz większego odsetka par. Jest to tak zwana niepłodność małżeńska. Jak sobie poradzić z tą przypadłością? O tym w przeczytasz w tym artykule.

Problem niepłodności małżeńskiej dotyka według statystyk około 20 procent par na całym świecie. U nas w kraju jest to mniejszy odsetek, bo 14 procent. Czy da się ten rodzaj niepłodności wyleczyć? Niepłodność małżeńska stała się najpopularniejszą z odmian niepłodności. Jest ona trudniejsza do wyleczenia, gdyż nie mamy tu problemu dotyczącego jednej osoby (niepłodność męska lub żeńska), ale z niepłodnością dotykającą obojga partnerów. Niepłodność małżeńska jest to zespół czynników występujących u kobiety i mężczyzny uniemożliwiający zajście w ciąże. O tej dolegliwości mówimy, jeżeli para współżyje bez stosowania antykoncepcji przez co najmniej rok i nie dochodzi do poczęcia. W tym przypadku oboje współmałżonków powinno zostać poddane diagnostyce klinicznej w celu rozpoznania przyczyn braku poczęcia. Zdarza się, że przyczyną jest tak zwana niepłodność immunologiczna. Oznacza to, że wydzielina z pochwy kobiety posiada przeciwciała, które wchodzą w konflikt z nasieniem mężczyzny. To uniemożliwia zapłodnienie.

Przyczynami niepłodności małżeńskiej, tak jak wcześniej wspomniałem, są czynniki dotyczące obojga partnerów. Jest to najczęstszy przypadek niepłodności. Dużo rzadziej niepłodność dotyczy tylko jednego z partnerów. U kobiet może być to niedrożność jajników, a u mężczyzn brak plemników w nasieniu. Niepłodność małżeńska to szereg przypadłości, które dotyczą obojga partnerów, a należą do nich między innymi:

Zły styl życia – nałogi, złe odżywianie, stres i praca pod presją, mało aktywny styl życia.
Wiek – problem dotyczy głównie kobiet.
Choroby – jeżeli wymagają brania silnych leków lub w przeszłości jedno z partnerów przeszło chorobę, która pozostawiła trwały uszczerbek na zdrowiu.
Waga – ma ona wpływ na sprawność fizyczną i zdrowie, a więc na zdolność rozmnażania. Dodatkowo zaburzenia wagi wpływają na gospodarkę hormonalną, co może uniemożliwić poczęcie.
Życie intymne – rzadkie stosunki seksualne zmniejszają znacznie możliwość zapłodnienia ze względu na brak świeżego i zdrowego materiału genetycznego.

Niepłodność małżeńska jest określona jako choroba i widnieje w ewidencji chorób Światowej Organizacji Zdrowia. Jest to choroba społeczna uznawana za uleczalną. Ta dolegliwość z reguły ma swoje źródło w przejściowych problemach, których wyeliminowanie przywraca parze zdolność prokreacji. Tak jak we wszystkich tego typu schorzeniach najważniejsza jest diagnostyka. Pozwala ona na odnalezienie źródła problemu poprzez poddanie pary szeregowi badań klinicznych. Na początku lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z parą. Pozwala on spojrzeć na problem niepłodności we właściwej perspektywie. U kobiet przeprowadza się badania sprawdzające następujące sprawy:

Drożność jajowodów.
Występowanie jajeczkowania.
Budowę narządów rodnych.

Zaś u mężczyzn badamy nasienie oraz przeprowadza się badanie andrologiczne. U obojga małżonków przeprowadza się badania krwi i moczu. Dodatkowo, jeżeli lekarz podejrzewa niepłodność immunologiczną zleca wtedy tak zwane badanie po stosunku. Polega ono na pobraniu wydzieliny z dróg rodnych kobiety po odbytym stosunku. Badanie ma na celu sprawdzenie żywotności plemników w pobranej wydzielinie. Wykrycie nieprawidłowości  na etapie diagnostyki pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie. Problem niepłodności można rozwiązać chirurgicznie bądź farmakologicznie. W niektórych przypadkach jedyną szansą może być technika poczęcia zwana in vitro. Jeżeli diagnostyka nie wykazuje nieprawidłowości w układach rozrodczych pary za przyczynę niepłodności uznaje się czynniki zewnętrzne takie jak:

Stres
Nałogi
Zmęczenie

Wyeliminowanie ich, jeśli występują, daje szansę na pełen sukces w postaci zapłodnienia.

Artykuł powstał dzięki portalowi abc Apteka
 

 

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments