Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank za darmo

Wszystkie

Skazani na Shawshank jest arcydziełem, które potrafi wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po zobaczeniu tego filmu chce się oglądać go jeszcze za jakimś razem, kiedy tylko nadarza się okazja. Istnieją tacy, co myślą, iż nie da się skopiować dzieła doskonałego którym jest powieść Stephena Kinga a do tego oddać jej ducha na ekranie. Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że ważna policzyć na palcach jednej ręki.

Skazani na Shawshank cda

Film Franka Darabonta należy do tych działań. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu działanie zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z historią. Widzimy człowieka, który rywalizuje o wolność, o właściwość i sprawiedliwość. Ta ostatnia jest tłamszona, jednak kiedy zwykle zwycięża.

Skazani na Shawshank
Skazani na Shawshank

Film opowiada o małym bankowcu Andym Dufresne, który traci swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy miał wszystko, o czym mógł chcieć młody mężczyzna. Proces jest duży, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Systemu w nim sprawdzają sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje jeszcze wyższych oszustw i występków. Trzymanie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady dominujące w więzieniu, oraz co najistotniejsze – wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy czuli się z czarnoskórym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank rzuca się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co stanowiło nieprzewidywalne, oraz co wyraża swoje piętno na bohaterach zaś w niesamowity sposób pieczętuje ich przyjaźń.

Zobacz pożyczki długoterminowe online

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która przeszła w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która zaprowadza pokój w świecie zdeprawowanym i tanim.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów „uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim bycie pozostaje również, jak inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu bycia za kratami. Komponuje się spośród aktualnym stanem rzeczy, jednak nie płaci się zniszczyć. Na efekcie filmu jego pokora została wynagrodzona. Film ma monologi głównych bohaterów, które nie oznaczają tego co przechodzimy na ekranie, ale jakby są prywatnym przeżyciem a pozwolą zdobyć w świadomości bohatera.

zobacz źródło Skazani na Shawshank

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments